A közelmúlt ipari katasztrófái
- Részletek
- Megjelent: 2011. április 14. csütörtök, 20:30
Az elmúlt időszakban két súlyos ipari katasztrófa borzolta a kedélyeket. A minket érintő ajkai zagytározó katasztrófája után, a japánban történ nukleáris krízisre figyel az egész világ. Szakértőink e két eseményt fogják elemezni 20-30 percben, és megpróbálják eloszlatni az esetleges tévhiteket. Harmadik előadónk pedig a társadalmi tanulságokat boncolgatja majd.
Dr. Pázmándi Tamás
alelnök, Magyar Nukleáris Társaság
Földrengés, cunami, nukleáris baleset
A 2011. március 11-én bekövetkezett rekorderejű földrengés, valamint az azt követő szökőár után a japán Fukusima atomerőmű több blokkján is nukleáris veszélyhelyzet alakult ki. Az előadásban áttekintjük az eseményeket, bemutatjuk a hatásokat és elemezzük a lehetséges következményeket.
Fügedi Ubul
főmunkatárs, Magyar Állami Földtani Intézet
A Szkeptikus Társaság tagja
Miért szakadt át? A kolontári baleset földtani okai
Az ajkai zagytározó gátja egy tipikus antropogén üledékes kőzet – tulajdonságai csak földtani (geokémiai, ásványtani, szedimentológiai) módszerekkel tisztázhatók. Kimutattuk, hogy a gát – a MAL Zrt. hivatalos koncepciójával szemben – nem alulról, hanem fölülről szakadt át. Ennek okait leginkább úgy foglalhatjuk össze, hogy a gát építése és a tározó kezdeti üzembehelyezése során durván megszegtek egy sor előírást.
Marosán György
főiskolai tanár
A Szkeptikus Társaság tagja
Kés, villa, olló...
Milyen társadalmi feltételei vannak, hogy a komplex techológiát a társadalom „kezelni” tudja, és ebből a szempontból milyen tapasztalatai voltak a két balesetnek?